czwartek, 9 grudnia 2010

10.12.09 Babelki, z ktorych dumne sa cale Wlochy!


Lambrusco to nazwa kilku rodzajow win musujacych (spumante),z ktorych slyna Wlochy. Lambrusco produkowane jest glownie w regionie Emilii-Romanii. Tradycyjnie rubinowe, dzis spotyka sie rowniez odmiane biala i rosé.

Etymologia nazwy nie jest pewna, są jednak dwie główne hipotezy w tym zakresie. Po pierwsze, nazwa mialaby wywodzi się od miedzy (labrum), na której pomoc uprawia się winogrona, z których produkowane jest Lambrusco. Druga hipoteza przypisuje pochodzenie nazwy slowu ruscus (użądlenia podniebienia), które gdzies tam pobrzmiewa w „Lambrusco”. W tym przypadku nazwe tlumaczy się silnym, slodkim smakiem wina.

Lambrusco moze towarzyszyc wszystkim daniom posilku od antipasto (przystawki) po deser. Polecane jest szczegolnie do posilkow obfitych i tlustych.

My Lambrusco bardzo chetnie pijamy ze względu na slodki, gleboki smak i lekkosc tego wina, które, choc czerwone, nawet mi nie szkodzi:P Jednak nie polecamy najtanszych butelek w okolicach 1,50 euro, bo można ich zawartosc od razu wylac. Natomiast tak od 3 euro to już można się napic...:)


1 komentarz:

  1. Różowe jest najlepsze:) Ale ciężko trafić w Polsce. Średnio raz na 10 prób:P

    OdpowiedzUsuń