wtorek, 24 stycznia 2012

12.01.24 Jest! Arcydzieło rodem z Południa!

No wiec jest! Tak jak obiecała, tak tez zrobiła: dzisiaj odbyła się premiera nowego albumu Fiorelli Mannoia, na ktorej Fiorella "śpiewa Południe". Płyta jest w całości poświęcona zbyt często zapomnianej, jak mówi artystka, muzyce południa. Fragmentów piosenek posłuchać możecie tutaj. Poprzez słowa niektórych, napisane przez Titina De Filippo, jedna z najlepszych aktorek teatru neapolitańskiego XX wieku, Fiorella składa specjalny hołd Neapolowi. Tam tez zacznie się w marcu jej trasa koncertowa. 

Plyta może być tez odebrana jako symboliczny, artystyczny koniec obchodów Zjednoczenia Włoch. Tworząc ja, Fiorella była przede wszystkim pod wpływem książki Terroni Pino Aprile, w której autor poprzez fakty historyczne przedstawia swoja wersje sytuacji społeczno-ekonomicznej del Meridione, ktora stała się w koncu problemem narodowym. W 2010 roku był to absolutny hit, sprzedano 250 tys. kopii. Jeśli macie ochotę, tutaj możecie przeczytać fragment książki. 

Muzyka jest bardzo ciepła, w tle słychać inspiracje Afryka, Fiorelli ukochana Brazylia i innymi krajami Ameryki Południowej. Polecamy bardzo, podzielcie się z nami Waszymi opiniami!

A na koniec, posłuchajcie samej Fiorelli, która najlepiej opowiada o tym, jak narodziła się idea tej płyty:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz