wtorek, 17 stycznia 2012

12.01.17 Postanowienia noworoczne:)

Nowy Rok nie jest już z prawdzie taki nowy, ale we Francji nawet do końca stycznia składa się życzenia noworoczne, więc pomyśleliśmy, że jest to także dobry moment na małą listę postanowień. Lista jest dość krótka, bo jesteśmy zdania, że lepiej postawic sobie kilka celóz i do nich dążyć, niż chcieć wszystko zmienić na lepsze i niczego nie dotrzymać.

Jednym z naszych postanowień jest na pewno wzmożony kontakt z włoskim. Wzmożony, bo jakiś kontakt oczywiście mamy. Staramy się czytać gazety i książki, oglądać filmy po włosku, a i praca daje nam sporo okazji do kontaktów z Włochami, z którymi w konsekwencji możemy sobie pogadać.

Ale pomimo to brakuje chwili na systematyczne przypominanie sobie zawiłości włoskiej gramatyki i naukę nowego słownictwa. Materiałów drukowanych mamy wiele (nasze mieszkanie jest skrzyżowaniem małej biblioteki z księgarnią językową i zbieranymi przez lata podręcznikami dałoby się obdzielic kilku pilnych studentów), ale nie zawsze po dniu spędzonym nad książkami właśnie chce się do nich zaglądać. Poza tym, w nauce języka liczy się przecież interakcja.
A wiec podrapalismy się w głowy, poszperalismy i oto one! Strony internetowe do darmowej nauki języków, niektóre poświęcone tylko włoskiemu, inne nie. Na razie założyliśmy konta na busuu.com, platformie, która zrzesza ludzi uczących się języków. Trzeba tam założyć darmowe konto, podając jakie języki się zna i jakich chce się uczyć, a potem do roboty! Strona jest dość fajnie zrobiona, bo można wyznaczyć sobie cel na dany okres (typu: chcę przerobić materiał z danego poziomu poświęcając na to taka ilość godzin dziennie) i potem system "motywuje" nas, przypominając ile jest jeszcze do zrobienia i kiedy powinniśmy skończyć. Na stronie dostępne są słówka (oczywiście lektor je dla nas czyta, więc wiemy jak wymawiać), dialogi, można napisać krótki tekst na dany temat, który zostanie poprawiony przez native speakera, sciągnąć podcasty, pouczyć gramatyki... Platforma oferuje też czat, więc można pogadać (popisać) z innymi użytkownikami w danym języku. Oczywiście można te opcje poszerzyć za opłata (ściągnąć słownik, dodatkowe wyjaśnienia gramatyki itp.), ale myślę, że nie jest to niezbędne, bo i darmowa oferta jest interesujaca. My dopiero odkrywamy tę stronę, ale jeśli ktoś ją zna i lubi bądź nie, to zapraszamy do komentowania!Wpadła nam też w oko strona całkowicie poświęcona nauce włoskiego One World Italiano, inicjatywa One World Language Centre, szkoły języka włoskiego w Cagliari na Sardynii. Celem tej strony jest pomoc w nauce języka włoskiego przez internet właśnie. Można skorzystać z interaktywnych ćwiczeń, nagrań wideo, audio i wyjaśnien dotyczacych gramatyki

Oczywiście, uczyć się języka obcego (lub utrwalać jego znajomość) można na różne sposoby. Jeśli nie dysponujecie nadmiarem czasu ani pieniedzy na kurs, tego typu strony mogą się okazać pomocne:)

No to jak z Waszymi noworocznymi postanowieniami? ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz