piątek, 14 października 2011

11.10.14 La stampa w szerszym tego słowa znaczeniu:)

Pewnie zauważyliście, że wróciliśmy do Paryża. Tu tempo życia jest tak szybkie, że nie nadążamy z codziennymi obowiązkami i niestety nie mamy już tyle czasu na pisanie bloga co kiedyś. Do Włoch wracamy jednak myślami niemal codziennie i staramy się podtrzymywac kontakt z tym krajem. Robimy to  m.in. poprzez media, szczególnie internetowe wydania gazet. Jest to dobre rozwiazanie dla wszystkich, którzy chcą być na bieżąco z tym, co się dzieje we Włoszech, a także dla tych, którzy nie mają na codzień kontaktu z włoskim, ale bardzo chcą tego języka nie zapomnieć. 

Dlatego proponujemy wam dzisiaj wykaz najważniejszych włoskich tytułów prasowych wraz z linkiem do strony i krótką notką, dzięki której łatwiej zrozumieć politykę redakcyjną danej gazety. We Włoszech wybór prasy jest bardzo szeroki. Włosi czytają dzienniki ogólnokrajowe, ale także te lokalne, dotyczące ich miast i tego, co się dzieje na bliskim im terytorium. Istnieją dzienniki poszczególnych opcji politycznych i światopoglądowych, a także te tematyczne, sportowe lub ekonomiczne. Czytelnictwo gazet jest ciągle jeszcze we Włoszech rozpowszechnione i widok Włocha kartkującego gazetę nad filiżanką espresso nie jest rzadkością.


źródło:www.iljester.it


Oto najważniejsze włoskie dzienniki: 


Corriere della Sera (jeden z najważniejszych dzienników, wydawany w Mediolanie)
La Repubblica (dziennik centro-lewicowy z Rzymu, także jeden z najważniejszych)
Il Sole 24 Ore (główny dziennik ekonomiczny)
Il Messaggero (główny dziennik Rzymu)
La Stampa (dziennik z Turynu, czytany w całym kraju)
Il Mattino (dziennik z Neapolu)
Il Gazzettino (dziennik z Neapolu)
Avvenire (dziennik katolicki wydawany przez włoski Episkopat)

Il Giornale (prawicowy dziennik bliski Berlusconiemu. 

Tu czas na anegdotkę. Nasz znajomy "podziwia" Berlusconiego za umiejętny dobór nazw. Jego partia to do niedawna Forza Italia, co jest okrzykiem cisnącym sie na usta kibicom wspierającym włoską reprezentację. Jego dziennik to "Il Giornale" czyli ... dziennik. Wniosek: każdy kto czyta dziennik i kibicuje włoskiej drużynie poniekąt wspiera Il Cavaliere;))

Il Tempo (dziennik centroprawicowy, Rzym)
Il Manifesto (dziennik komunistyczny)
La Padania (dziennik Ligi Północy)
La Gazzetta dello Sport (dla wielbicieli sportu)


Porównanie jak dana informacja jest potraktowana w różnych gazetach jest bardzo ciekawym ćwiczeniem i pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszą Italię. Weźmy dzisiejsze wotum zaufania dla Berlusconiego. Corriere della Sera pisze: "Il Governo regge ancora. Berlusconi ha la fiducia con 316 si" czyli "Rząd ciągle jeszcze króluje. Berlusconi zdobył wotum zaufania wiekszoscia 316 głosów". Warto zwrócić uwagę na nieco ironiczne "jeszcze", na które nie pozwolił sobie bliski Berlusconiemu "Il Giornale". Ta sama informacja zostala w "Il Giornale" skomentowana tak:  "Fallito l'agguato della sinistra. Il governo ha la fiducia. 316 si." czyli "Zasadzka lewicy się nie powiodła. Rzad ma wotum zaufania. 316 tak". Nie ma tu mowy o samym Berlusconim, a o rządzie, wyraźnie atakowana jest lewica, a wniosek o wotum nieufnosci nazywany zasadzka. Niby o tym samym, a jakże inaczej;)

Jaka jest wasza ulubiona włoska gazeta? 
Macie swoje sposoby na szlifowanie włoskiego na odległość?


1 komentarz:

  1. Ja jestem wielka fanką La Stampy m.in. dlatego że ma dodatek o tym co się dzieje w Turynie :) Pozdrowienia z zimnego Piemontu

    OdpowiedzUsuń