czwartek, 6 października 2011

11.10.06 Strajk Wikipedii

Jeżeli w ostatnich dniach chcieliście wejść na stronę włoskiej Wikipedii to już wiecie, że to niemożliwe. Od 4 października włoska Wikipedia strajkuje. Na stronie znajdziecie tylko otwarty list podpisany "Użytkownicy Wikipedii" przeciwko projektowi ustawy, który jest obecnie dyskutowany we włoskim parlamencie. Chodzi o legge bavaglio, które, jeżeli wejdzie w życie, będzie wymagać od wszystkich stron internetowych i blogów skorygowania w ciągu 48 godzin zamieszczonych treści, które ktoś uzna szkodliwe dla jego wizerunku. Istotny detal: nie chodzi tu o treści rzeczywiście obraźliwe (o czym mógłby zadecydować np. sąd), tylko o treści uznawane przez wnioskodawcę za szkodliwe dla jego wizerunku.



W liście opublikowanym na włoskiej Wikipedii przypomina się, że internetowa encyklopedia to projekt kolektywny, tworzony wspólnie przez użytkowników, a więc nie istnieje żadna "redakcja", która mogłaby w ciągu przepisowych 48 godzin reagować na wniosek urażonych osób. Nie oznacza to jednak, ze treści publikowane na Wikipedii nie są w żaden sposób ani przez nikogo kontrolowane. W pracach naukowych na temat Wikipedii podkreśla się rolę dyskusji nad publikowanymi artykułami, konieczność cytowania źródeł, z których pochodzą publikowane informacje czy rolę tzw. "strażaków" czyli doświadczonych wikipedystów, którzy dzięki dotychczasowym publikacjom i uznaniem z nimi związanym pełnia funkcję rozjemców w kwestiach spornych dotyczących publikacji. Akuratność informacji z Wikipedii jest w tym momencie sprawą drugorzędną, bo korzystając z jakichkolwiek źródeł warto zawsze potwierdzić znalezione informacje. Chodzi raczej o wolność słowa, szczególnie w internecie, który umożliwia publikacje informacji, które w tradycyjnych mediach nie mają siły przebicia.






Protest włoskich Wikipedystów wsparli użytkownicy Facebooka. Stronę poświęconą strajkowi lubi już prawie 300 000 osób, w tym nasza koleżanka, od której dowiedzieliśmy się o całej sprawie.  



Na 12 października planowana jest manifestacja przed Palazzo Montecitorio, siedzibą włoskiej Izby Deputowanych.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz