środa, 22 czerwca 2011

11.06.22 Najlepsze lody w Rzymie?

Hmmmm... Czy najlepsze?? Podobno jedne z najstarszych. Naszym zdaniem jednak na pewno nie najlepsze, bo daleko im do różnych innych, które tu już jedliśmy: Rzym ma dużo – około 400?? - kościołów, ale lodziarni tez tu nie brak.Palazzo del Freddo, zwany tez często „lodziarnią Fassi”, jest jednak miejscem wyjątkowym i to przede wszystkim z powodu atmosfery jaka panuje w tej lodziarni trzeba tam koniecznie pójść.

Jest to rzeczywiście ogromne palazzo – jak już pisaliśmy Włosi nazywają „pałacami” budynki w ogóle – a w tym przypadku tłumaczenie „palazzo del freddo” jako „pałac zimna” wydaje się być bardziej na miejscu. Ta ogromna lodziarnia przypomina bowiem ogromna sale pałacu a jej wyjątkowy (kojarzący się z dawnymi kawiarniami W-Z?) styl na pewno nie należy do przytulnych. Na ścianach wiszą stare plakaty nawiązujące do tych polskich z tej samej epoki.I to właśnie w takim wnętrzu patrzeć można na rozrzucone po całym tym przybytku stoliki wokół których Włosi lub obcokrajowcy zajadają się lodami o niezliczonej ilości smaków. Biorąc pod uwagę ze już cono piccolo – mały lód może się tu składać wyjątkowo z trzech smaków, mały rożek przypomina standardowy duży. A ze wszyscy rzucają się na te najlepsze rzymskie lody po wystaniu w długaśnej kolejce, przeważnie bez chwili namysłu kupują cono grande – duże lody, które tutaj serwowane sa naprawdę duże.  Znajomi Rzymianie powiedzieli nam, ze hitem jest tu nie tylko serwowana na wierzchu lodow gratis panna montata – bita śmietana, ale… doppia panna montata. Kaloryczne zabójstwo warte grzechu w tej oryginalnej scenerii, chociaż według nas najlepiej smakuje tu właśnie ta bita smietana. Co do lodziarni…. Nie możemy oprzeć się malej gelatteria na Borgo Pio, niedaleko Watykanu, która znajduje się po srodku tej ulicy po lewej stronie idąc wlasnie od stolicy sw. Piotra. Tym bardziej, ze…. tamtejsze cono piccolo tez jest gigantyczne – tyle, ze zarówno w ilości jak i smaku!


2 komentarze:

 1. Zaszalało się z tymi lodami!!! :))
  Lodziarnię przy Watykanie znam! Sprzedawca wykrzykuje tam do klientów w różnych językach, także po polsku :))
  Spróbujcie jeszcze lodów na Via dei Gracchi 272 i tu: http://www.gelateriafatamorgana.it/
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 2. Potwierdzam, gelateria Fassi najlepsza w Rzymie. Muszę jednak sprostować, w Rzymie jest sporo więcej kościołów :-) Ponad 900 :-) I do tego 470 fontann :-)
  Pozdrawiam.
  ------------------
  http://zagubieniwrzymie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń